Matyho příběh


Matěj Šebelík
3. 3. 2015

nebo také Maty, Matýsek, Šebelíček…
kluk s nádherným úsměvem a rozzářenýma očima

Přesto příchod Matýska na tento svět neprovázel úsměv, ale naopak obavy a strach o život.
Maty se narodil v šestém měsíci těhotenství.
Jeho příchod na svět nebyl jednoduchý a boj o život maličkého miminka, které vážilo 1200g, byl ještě těžší. A tak si své první tři měsíce neužíval v náručí maminky a kruhu rodiny, ale na Neonatologickém oddělení v Plzni. Jen díky odborné péči zdejších specialistů je Matýsek tady, mezi námi. Maminka, tatínek, celá rodina žili v obavách, co bude dál. Jaký život bude Maty mít, jak to vše zvládnou.

Diagnóza zněla DMO (dětská mozková obrna) spastická triparéza a středně těžká mentální retardace

Každá maminka s potěšením pozoruje, jak z miminka roste batole, těší se na první zoubky, na první slovo a na první krok. Každý tatínek si v tom svém klukovi chce naplnit své vlastní nesplněné sny… U rodičů Matýska to platí dvojnásob. Život jim to neusnadnil, ale každý pokus o slovo, každý úsměv a každá radost v očích Matýska je pro ně několikanásobně větší odměnou. A nejen pro ně. I pro Vítka, který je pro Matýska tím VELKÝM  bráchou. Jako správní bráchové se umí poškádlit, vymyslet i rošťárny, ale pořád je na Vítkovi vidět ta neskutečná empatie, jaká jen v bráchovi může být. Jak moc se snaží Matýskovi pomoct.

Matýsek je šikovný, společenský, usměvavý raubíř, jen mu to moc nejde s pohybem. Posadí se, dostane se do vysokého kleku a po poslední terapii v centru Hájek se začal stavět na nožičky… Dál mu to zatím nejde, ale je na něm vidět obrovská chuť bojovat. Dvakrát ročně jezdí s maminkou do lázní v Teplicích, kde se mu líbí a dobře spolupracuje. Doma jezdí dvakrát týdně na hipoterapii, RHB dle Vojty, plavání a ergoterapii.

Bohužel pojišťovna hradí jen minimum těchto aktivit, a tak rodina hledá každou možnost příspěvků, pomoci a vstřícnosti.

Pojďme a udělejme krok pro Matýska,
aby ten jeho krok do života byl alespoň o trochu lehčí.